13 Eylül 2013 Cuma

Okumaya Nasıl Vakit Bulunur?

'Kitap okumaya nasıl vakit buluyorsun?'  Okuduğum kitaplarla ilgili konuştuğum zaman en çok sorulan soru bu oluyor. İstediğim kadar çok okuyamasam da okumaya nasıl vakit ayırdığımı yazayım dedim.1) Toplu taşıma kullanın. 

Araba kullanmayı bilmediğim için toplu taşıma ve servis kullanmaya mecburum. İstanbul'da trafikte geçirdiğimiz süreyi düşününce her gün en az 40 dakikanızı okumaya ayırabilirsiniz. Mideniz bulanıyorsa ya da arabayı mutlaka sizin kullanmanız gerekiyorsa sesli kitap dinleyebilirsiniz. Türkçe'de çok seçenek olmasa da 'audible' uygulaması size zengin İngilizce seçenekler sunuyor.

2)Doğru kitabı seçin. 

Okumak bir zevk meselesi. Okuduğunuz kitap size zevk vermeli, eziyet değil. Sevdiğiniz ve o anki ruh halinize uygun kitapları seçin. Günümüz temposunda, otobüste  Savaş ve Barış'ı okumaya çalışmak çok mantıklı bir seçenek olmayabilir. Yaz tatilinin tembel öğleden sonraları klasikler için daha uygun. Çocuklar bebekken ve ben çok uykusuzken sadece chick-lit denen best-seller lay-lay kitapları okuyordum. Daha ağır bir kitabı kafam kaldırmıyordu. Ama okumak bana büyük zevk verdiği için okumaya devam ettim.

Zaten kısıtlı olan zamanınızda seveceğiniz kitabı seçmek için www.goodreads.com'dan faydalanabilirsiniz. Bir kitap hakkındaki eleştirileri okumak ve sizinle benzer zevke sahip olan kişileri takip etmek seçiminizi kolaylaştırır. 

Gerçekten hoşunuza giden bir kitap okuduğunuzda, zaten otomatik olarak okumaya daha çok zaman ayırmaya başlayacaksınız.

3) E-kitap okuyun. 

Her normal kadın gibi benim de çantamda bir sürü ıvır zıvır var. Zaten ağır olan çantamda her zaman kitap taşımak mümkün olmuyor. O nedenle iPad ya da iPhone'dan e-kitap okumak çok pratik. Kullanabileceğiniz pek çok uygulama var. iBooks'da çok sayıda ücretsiz kitap var. Ücretli kitaplar için Turkcellkitaplık ve Kobo benim en çok kullandıklarım.

4) TV seyretmeyin. 

Televizyonda seyredecek bir şey de yok zaten. Haberler yanlı, programlar saçma, diziler bayık. DVD seyretmekte fayda var tabii ama arada bir kaç gecede TV'yi kapatıp, kafanızı dinleyin.

5) Her fırsatta okuyun. 

Çocukları parka götürdüğünüzde, bankta yandaki teyzeyle konuşmak zorunda değilsiniz. Arkadaşınızı beklediğiniz cafede, saçınız boyanırken ya da otobüs durağında da kitap okuyabilirsiniz. Kitap okumak için mutlaka kesintisiz bir saatiniz olmasını beklemeyin. Her gün on beş dakika kitap okuyarak da kitap bitirebilirsiniz.

2 yorum:

 1. Ben bu soruyu hep saçma bulmuşumdur nedense.
  Bence okumak isteyen insan her an fırsat bulur, yeter ki hazzı bir kere alsın.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru. Sevip de okumaya fırsat bulamayanlar için de teknoloji devreye giriyor.

   Sil