18 Temmuz 2012 Çarşamba

Tatil Okumaları: ImperiumOkuyan anne'ye bir süredir ara verdim. İş değişikliği, tatil, yaz rehaveti gibi pek çok nedenim var aslında ama hiçbiri çok severek yazdığım blogumu ihmal etmem için yeterli olmamalı.

Arayı daha fazla açmayalım diyerek yine yazmaya başlayayım.

Tatilde kitap okumaya fırsatım oldu. İki çocukla nasıl kitap okunuyor diye soranlar için cevabım şu:
' Her fırsat bulduğumda okumaya çalışıyorum. Çocuklar öğle uykusundayken (eğer ben uyumamayı başardıysam) denize girerken ya da parkta oynarken kitabım hep açık. Tabii, okuduğunuz kitabın sürükleyici olması da çok önemli.

En güzel tatil kitabım; Robert Harris'in 'Imperium' uydu. 'Imperium' ünlü Romalı hatip ve devlet adamı Cicero'nun hayatını anlatan üçlemenin ilk kitabı. İkincisi Conspirata.(Bazı ülkelerde Lustrum adıyla yayınlanmış).  Üçüncüsü henüz yayınlanmadı.

Bloga fazla yazamasam da geçen sene Bizans konusunda okumaya başlamıştım. Tabii ki Bizans'ı Roma'dan tamamen ayrı düşünmenin imkanı yok. Roma hakkında da yavaştan okumaya ve araştırmaya başlamıştım. Hatta şuradaki süper siteden Roma Tarihi podcast'lerini dinlemeye başladım. Daha 12. bölümü bitirebildim, o ayrı :)

Roma tarihi, devlet yapısı ve hukukunu öğrenmek çok zevkli ama tabii ki zaman ve emek istiyor. Ben çok genel hatlarla bir giriş yapmaya çalışıyorum. Dünyayı şekillendirmiş ve etkileri hala hissedilen bir devletin işleyişini öğrenmek bana müthiş bir keyif veriyor. Bu konuya zaman ayırabilmeyi gerçekten çok isterdim.

Robert Harris gazetecilikten geldiği için çok işlek yazabilen ve karmaşık durumları bile kolay anlaşılır şekilde anlatabilen bir yazar. Buraya daha önce politik gerilim türündeki romanı 'The Ghost Writer'ı yazmıştım.

Imperium da aslında tarihi-politik-gerilim romanı sayılabilir. M.Ö 70 yıllarında genç ve hırslı avukat Cicero'nun  Roma'nın karışık ve tuzaklarla dolu politik arenasındaki maceralarını okuyoruz.Kitap, Cicero'nun sadık sekreteri ve kölesi Tiro'nun ağzından yazılmış. Sekreteri çok ve hızlı konuşan Cicero'nun konuşmalarını kaydedebilmek için tarihteki ilk stenografi sistemini bulmuş.

Cicero, Yunan kültürüne ve felsefesine hayran. Gençken Atina başta olmak üzere ünlü felsefe okullarına gitmiş ve hitabet başta olmak üzere eğitim almış.

Çok yetenekli ve hırslı bir avukat olan Cicero'nun politik arenadaki manevralarını kimi zaman kalbimiz ağzımıza gelerek takip ediyoruz. Roma'nın kompleks yönetim biçimi, seçim aşamaları, güç dengelerini de arka planda öğreniyoruz.

Romanın diğer karakterleri de çok tanıdık. Crassus, Pompey ve henüz gücünün doruğuna ulaşmamış Sezar.

Çıkar ilişkileri, büyük güç savaşları, ilkeler, hukukun üstünlüğü ve gelenekler... 2000 yıl önce de günümüzdeki çatışmaların tümü yaşanıyormuş. Tarihi kitap ya da roman okumanın en zevkli yanı da bu bence. Geçmişe bakarak bugunü daha iyi anlamak.

İngilizce bilenlere ve tarih sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder