31 Temmuz 2011 Pazar

Hedeflerimi Belirledim

Çalıştığım şirkette sadece iş için değil, kişisel gelişim için de eğitim veriliyor. Katıldığım eğitimlerden birinde kişisel hedefleri belirlemenin öneminden  ve hedef belirleme dışında planlama yapmak gerektiğinden bahsedilmişti. Mesela hedefin 'Müdür olmak' ise bununla ilgili yapman gerekenleri ve ne zaman yapacağını da planlamalısın. Oturup birisinin seni müdür yapmasını beklemek yerine 'Master yapmak, şirket hedeflerine uygun hareket etmek, bölüm gelirini %10 artırmak' gibi hedefler belirlemelisin.

Aynı şekilde hayattaki hedefimizin de daha net olması gerektiğinden bahsedildi. Mesela hayattaki hedefin 'Mutlu Olmak' olması son derece muğlak bir hedef. Bunun aynen bir iş planındaki gibi kırılım ve alt kırılımları olması lazım. Yoksa hayatı biz nasıl istiyorsak değil, rüzgar ne yönden esiyorsa öyle yaşıyoruz.

Bu süper kişisel gelişim eğitimlerinden sonra kendim için yıllık hedefleri ve ona bağlı olarak  2011 hedeflerimi çıkarttım. Eğitmenlerin tam kasttetiği bunlar mıydı bilmiyorum ama benim için hem istediğim hem de gerçekleşmesinden mutlu olacağım hedefler bunlar.

Yıllık Hedeflerim:

1) İki tane klasik edebiyat eseri okumak. ( Çok sayıda okumadığım klasik var ve hayatın hengamesi içinde bir türlü okuyamıyorum. Popüler kitaplar yanında klasikleri de okumak istiyorum. )
2) Dört tane hiç yapmadığım yemek tarifi denemek.
3) Egzersiz yapmak. ( Spor salonuna gitmek değil ama yürümek ya da pilates gibi zevk aldığım sporları yapmak)

Bu hedefleri 2011'in geri kalanına uyarladım.

2011 sonu hedeflerim:

1) Moby Dick'i okumak.
2) Nohut mayalı ekmek -Vişne likörü yapmak.
3) Pilates'e başlamak.

Bu hedefler arasında en iddialı olan Pilates'e başlamak. Onun içinde hedefim Eylül ayı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder